Oznakowanie nieruchomości to obowiązek wynikający z ustawy. Często pojawia się wiele pytań dotyczących tej kwestii. Czy możemy ponieść konsekwencje za brak tabliczki? Kto ma obowiązek oznakowania? Gdzie umieścić tabliczkę? Czy wystarczy sam numer? Postaramy się rozwiać wątpliwości i na te i inne pytania odpowiedzieć poniżej.
Czy istnieje obowiązek oznakowania nieruchomości?
Tak, istnieje taki obowiązek, który regulowany jest przepisami prawnymi. Zgodnie z art. 47b ust.1 ustawy z dnia 17 maja 1989 o Prawie geodezyjnym i kartograficznym z poprawkami (Dz.U. z 2020 poz. 2052): „Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.”
Tabliczka powinna być umieszczona na ścianie frontowej budynku, a co w sytuacji gdy posesja znajduje się w głębi całej, ogrodzonej nieruchomości i zamocowanie jej na przedniej ścianie nie sprawi, że numer będzie widoczny z oddali? Zgodnie z art. 47b ust. 4 tej samej ustawy, w takiej sytuacji tabliczkę znakującą należy umieścić również na ogrodzeniu.
Jak powinna wyglądać tabliczka?
Art. 47b ust. 2 wyżej wymienionej ustawy reguluje tą kwestię wyraźnie.
„Na tabliczce, o której mowa w ust. 1, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości.”
Ponadto – ust.3 powyższej ustawy mówi nam, że:
„Organy jednostek samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tabliczce, o której mowa w ust. 1, nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego.”
A co w sytuacji jeśli posiadamy już tabliczkę, ale wyłącznie z numerem, bez nazwy miejscowości czy ulicy? Do 7 czerwca 2013 dozwolone było umieszczanie tablic tylko z numerem. Po zmianie przepisów każdy, kto miał takie oznaczenie musiał je wymienić. Właściciele tych nieruchomości mieli na to 3 lata. W tej chwili oznaczenie posesji powinno zawierać oprócz numeru nazwę miejscowości, ulicy czy placu. (Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej z dnia 4 marca 2010 r. art. 34 (Dz.U. z 2021 poz. 214))
Czy można ponieść konsekwencje za brak oznakowania nieruchomości?
Niestety, ale tak. Osoby odpowiedzialne za nieruchomości (tj. właściciel, dozorca lub jej użytkownik), które nie umieszczą tabliczki lub w nie zadbają o utrzymanie jej w należytym stanie, podlegają karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Tyczy się to również do zaniedbania obowiązku oświetlenia tabliczki. (Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń art. 64 (Dz.U. z 2021 poz. 281)).
Czyli oprócz umieszczenia odpowiedniej tabliczki należy o nią odpowiednio zadbać, gdyż możemy z tego tytułu ponieść konsekwencje. Nie chodzi tylko o oświetlenie, ale również o dopilnowanie by była odpowiednio widoczna, np. nie zarośnięta bluszczem lub by farba się nie złuszczyła do tego stopnia, że jej czytelność byłaby kiepska. Jeśli chodzi o oświetlenie to kwestia sporna, bo jeśli posiadamy oświetlenie w ogrodzie lub latarnia uliczna znajduje się na tyle blisko, że oświetla tablicę to powinno to wystarczyć.
Zgodne z przepisami oznakowanie nieruchomości nie tylko pozwoli nam uniknąć kary, ale również pomoże w zadbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców. O ile listonosz trafi do nas bez większych problemów, to często służby ratunkowe mają z tym problem. W sytuacji ratowania zdrowia czy życia każda sekunda się liczy. Dzięki prostej tabliczce za kilkadziesiąt złotych możemy im w tym pomóc i przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Zdecydowanie warto.
Telefon: +48 604 137 150
Email: kontakt@gft-studio.pl
GFT Studio 1999-2024